Polonijne Dni Młodych 2021


W 2021 roku, po kilku letniej przerwie ponownie w Szumsku, odbyły się „Polonijne Dni Młodych”!

Powszechnie na Wileńszczyzne znane również pod nazwą „Katolickich Dni Młodzieży”, które od ponad 10 lat wciąż przyciągają setki młodych osób, żeby treściwie, aktywnie i w duchu katolickim spędzić trzy dni pełne zabawy, modlitwy, nowych znajomości i treściwie przeżywanej młodości. 

27-29 sierpnia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Szumsku odbyła się jedyna w swoim rodzaju polska impreza katolicka na Wileńszczyźnie. Ponad 150 młodych osób zgromadziło się w przytulnej miejscowości, 30 km od centrum Wilna, aby poznać swoich rówieśników, razem dobrze się bawić i tworzyć polskie społeczeństwo oparte o wartości chrześcijańskie. 

„Polonijne Dni Młodych” rozpoczęły się od rejestracji uczestników i dzielenia ich na grupy, w których przez 3 dni młode osoby poznawały siebie nawzajem i siebie samych, dyskutowały, bawiły się i głęboko duchowo przeżywały to niezwykłe spotkanie. Młodzież ciągle relacjonowała jak bardzo się stęskniła i jak bardzo potrzebuje takiego typu spotkań młodzieży, gdyż trudne ostatnie lata pandemiczne odebrały tę możliwość u młodzieży. Dlatego jeszcze bardziej się cieszymy, że mieliśmy możliwość dzięki wspólfinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP zrealizować tak długo oczekiwane przez młodzież Dni Młodych.

Po rejestracji uczestników nastąpiło oficjalne otwarcie „Polonijnych Dni Młodych” Eucharystią. Po sytej kolacji i wieczorze integracyjnym, młodzież udała się do kościoła na uwielbienie, po czym wszyscy razem poszliśmy na wspólną Drogę Krzyżową, zatrzymując się na poszczególnych stacjach w miasteczku, aż doszliśmy na górę krzyży. Było to cudowne i głębokie przeżycie duchowe. A po modlitwie na zakończenie dnia, młodzież udała się na nocleg do miejscowej szkoły w Szumsku, nieopodal kościoła.

W sobotę młodzi mieli okazję uczestniczenia konferencjach w świetle hasła tegorocznych dni pt. “Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę”, wygłoszonego przez o. Mateusz Kosior, dominikanin, który z grupą muzyczną przyjechał z Łodzi, aby pomóc młodzieży wileńskiej przeżyć te dni z Bogiem i zgłębić tajniki wiary. Po każdej konferencji były dyskusje w grupach, gdzie uczestnicy mogli omówić poruszone przez ojca Mateusza tematy oraz dzielić się doświadczeniem z innymi. Oprócz konferencji uczestnicy zatańczyli tzw. “belgijkę”, bez której nie może obejść się żadne spotkanie. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 sektorów zajęć: tańce, film, rękodzieła, rowery, strzalanie z łuku, grupa sportowa. Niestety, deszcz trochę pokrzyżował plany, jednak młodzież świetnie się bawiła mimo gnuśnej pogody. Po pysznej kolacji odbył się koncert z udziałem utalentowanych grup młodzieży z Solecznik, Kowalczuk i Wilna. Po rozgrzaniu publiczności popularną muzyką młodzieżową na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru – Gabriela Zdanaviciute, finalistka The Voice Lithuania. Dzień skończył się Adoracją w kościele. Młodzi mieli okazję adorować Najświętszy Sakrament, skorzystać z Sakramentu Spowiedzi. 

W niedzielę, po sycącym śniadaniu i jutrzni, uczestnicy mieli okazję wysłuchać finałowej konferencji oraz obejrzeć wspólnie film o nadziei w wileńskim hospicjum. Wydarzenie zakończyło się Eucharystią z parafianami oraz świadectwami uczestników. 

“Polonijne Dni Młodych” to aktywna, bezalkoholowa i wypełniona wartościową treścią forma spędzania czasu wolnego, czemu posłużyły konferencje duchowe, dyskusje w grupach, gry integracyjne, tańce, sektory zajęć, koncert finałowy i wiele innych fascynujących aktywności.

Galeria zdjęć:

fot. Karina Mieczkowska 

i Mirosław Bieraza

 

Transmisje LIVE oraz relacje z wydarzenia można obejrzeć na fanpage Facebooku: 

https://www.facebook.com/KDMlitwa

 

Projekt jest finansowany przez Kancelarię Prezesów Rady Ministrów w ramach zadania pomoc Polonii i Polakom za Granicą 2021.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Wartość dofinansowania: 11 600,00 PLN

Całkowita wartość zadania: 17 005,07 PLN

Koordynator projektu