Wileńska Paczka

Fundacja Wileńszczyzna co roku udziela pomocy materialnej najuboższym litewskim rodzinom na okres Świąt Bożego Narodzenia.By ten czas spędzony z rodziną zgromadzoną wokół wigilijnego stołu stał się momentem zapomnienia o codziennych trudnościach


W projekcie uczestniczyło przeszło 1.500 osób – Polaków z Litwy. Celem niniejszego projektu było dotarcie z paczkami wigilijnymi do polskich środowisk z najważniejszych rejonów Litwy.

Owocna współpraca z polskimi organizacjami na Litwie m.in. Chrześcijańskim Centrum Rozwoju Młodzieży oraz Harcerzami pozwoliło nam zrealizować powyższy cel tj. dotrzeć do: rodzin, które zagrożone są ubóstwem, do dzieci z małych wsi i miasteczek, gdzie odsetek bezrobocia jest bardzo duży; szkół, w których prowadzona jest nauka języka polskiego, aby wynagrodzić trudy nauki i uczestnictwa w konkursach, olimpiadach i przeglądach; polskich dzieci z domów dziecka na Litwie: Podbrodziu, Solecznikach i Małych Święcianach. W paczkach znalazły się m.in. sfinansowane z dotacji Kancelarii Senatu RP art. spożywcze, chemiczne i kosmetyczne, które sprawiły obdarowanym wielką radość. Przekazywanie przygotowanych darów odbywało się w szkołach, świetlicach, kościołach i plebaniach. Nasi wolontariusze dotarli do najmniejszych miejscowości, gdzie mieszkają Polacy. Największym wyrazem wdzięczności, dla nas – organizatorów ww. akcji – jest świadomość, jak wiele wzruszeń przeżyli nasi Rodacy z Litwy oraz wyraz ich uśmiechniętych i radosnych twarzy. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. Święta, do których przygotowujemy się długo i starannie. Są to dni, kiedy poświęcamy więcej czasu i ciepła swojej.

EDYCJA PIERWSZA

Blisko 100 ubogich rodzin otrzymało pomoc w ramach akcji „Świąteczna Paczka”

Jak wiadomo, okres przedświąteczny to czas, kiedy nadwyrężamy możliwości naszego portfela. Świętowanie Bożego Narodzenia to moment szczególnych spotkań przy wigilijnym stole. Niestety bywa, że jest to źródłem wielu zmartwień. Nie każda rodzina może sobie pozwolić na spokojne święta. Dlatego też Fundacja Wileńszczyzna wraz z Chrześcijańskim Centrum Rozwoju Młodzieży przeprowadziła akcję „Świąteczna Paczka”. Prawie 100 polskich rodzin, które zmagają się z trudną sytuacją finansową, otrzymało pomoc w postaci paczek zawierających produkty spożywcze, które mogły zostać wykorzystane podczas przygotowań świątecznych. Nie zabrakło także prezentów dla dzieci. Aby umożliwić łączność z polską kulturą, w paczkach można  było znaleźć polską książkę lub płytę.

Celem Fundacji Wileńszczyzna jest wspieranie ośrodków polonijnych na Litwie, dlatego też w największej polskiej parafii św. Rafała Archanioła w Wilnie został sfinansowany zakup i montaż rzutnika i elektrycznego ekranu, natomiast Szumskiemu Szczepowi Harcerskiemu „Burza” został podarowany rzutnik.

Pragniemy serdecznie podziękować naszym darczyńcom. Są nimi:

PKO Bank Polski SA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie,
Szymon Puacz, Krzysztof Matyjas, Antoni Ciunowicz

 

 

Wileńska Paczka, 2020

Już od 2011 r. Fundacja Wileńszczyzna co roku udziela pomocy materialnej dla osób polskiego pochodzenia z najbardziej potrzebujących środowisk na Litwie na okres Świąt Bożego Narodzenia. By ten czas spędzony z rodziną zgromadzoną wokół wigilijnego stołu stał się momentem zapomnienia o codziennych trudnościach.

 

Współpraca z wolontariuszami, lokalnymi samorządami, oświatą i polskimi organizacjami na Litwie (m.in. Chrześcijańskie Centrum Rozwoju Młodzieży oraz Szczep Harcerski “Burza”), umożliwia nam realizację wspólnego celu – dotarcie z pomocą do tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

 

Wsparciem obejmujemy:

  • rodziny zagrożone ubóstwem;
  • dzieci z małych wsi i miasteczek, gdzie odsetek bezrobocia jest wysoki;
  • szkoły i przedszkola z polskim językiem nauczania w rejonie solecznickim, trockim i wileńskim;
  • polskie parafie;
  • dzieci polskiego pochodzenia z domów dziecka na Litwie.

 

W paczkach przekazujemy m. in. artykuły spożywcze, chemiczne i kosmetyczne, zabawki, polskie gry i książki. 

Nasi wolontariusze docierają do najmniejszych miejscowości, gdzie mieszkają Polacy. Największym wyrazem wdzięczności, dla nas jako organizatora jest świadomość, jak wiele wzruszeń przeżyli nasi rodacy z Litwy oraz wyraz ich uśmiechniętych i radosnych twarzy. 

 

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. 

Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. 

Święta, do których przygotowujemy się długo i starannie. 

Są to dni, kiedy poświęcamy więcej czasu i ciepła swojej rodzinie. 

Stwórzmy wspólnie taką możliwość naszym Rodakom na Wileńszczyźnie. 

 

Etap przygotowań do tej akcji obejmuje nie tylko grudzień. Dlatego już teraz zachęcamy do włączenia się w realizację tego projektu!

 

Jak można to zrobić? 

Istnieją trzy sposoby:

  1. Zostań wolontariuszem 

 

  1. Wpłać darowiznę 

 

  1. Zostań partnerem

 

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do nas! 

E-mail: sekretariat@wilenszczyzna.org.pl

 

____________________________________________________________________________________________________________________________

W 2020 roku dzięki współfinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udało się nam dotrzeć do ponad 300 dzieci i młodzieży polskiej na Wileńszczyźnie i przekazać paczki żywnościowe oraz paczki z polskimi książkami, malowankami, grami i słodyczami i umilić ten trudny czas pandemii w czasie świąt Bożego Narodzenia.

 

Pragniemy również serdecznie podziękować naszym darczyńcom:

PKO Bank Polski SA, Szymon Puacz, Krzysztof Matyjas, Antoni Ciunowicz

 

A także kochanym wolontariuszom!

 

 

Projekt współfinansowany przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. 

Koordynator projektu