POLONIJNE SPOTKANIE MŁODYCH 2020


W 2020 roku po trzyletniej przerwie spotkanie młodzieży odbyło się w nowej odsłonie, tym razem już w Wilnie pt. “Polonijne Spotkanie Młodych”. Jest to aktywna, bezalkoholowa i wypełniona wartościową treścią forma spędzania czasu wolnego, czemu posłużyły konferencje duchowe, warsztaty, integracje, wspólny piknik, koncert i wiele innych fascynujących aktywności. 

 

3-4 października przy kościele pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie odbyła się jedyna w swoim rodzaju polska impreza katolicka na Wileńszczyźnie. Blisko 100 młodych osób zgromadziło się w sercu Wilna nad Wilią, aby poznać swoich rówieśników, razem dobrze się bawić i tworzyć polskie społeczeństwo oparte o wartości chrześcijańskie. 

 

W sobotę młodzi mieli okazję uczestniczenia we Mszy Świętej oraz wysłuchania nauczania w świetle hasła tegorocznego spotkania pt. “Światłość świata, ziemi sól”, wygłoszonego przez ks. Jarosława Spirydowicza. Dalej uczestnicy wzięli udział w konferencji z udziałem ks. Ariusza, który opowiadał o tym, co oznacza być prawdziwym chrześcijaninem we współczesnym świecie. Oprócz konferencji uczestnicy zatańczyli tzw. “belgijkę”, bez której nie może obejść się żadne spotkanie. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy warsztatowe: grupa muzyczna, filmowa i rękodzieła. Podczas warsztatów muzycznych dziewczyny wykazały się zdolnościami muzycznymi – śpiewem w dwa głosy, graniem na instrumentach takich jak gitary czy pianino. Grupa filmowa obejrzała film “Bóg nie umarł 2” oraz podzieliła się swoimi przemyśleniami na jego temat. Trzecia grupa artystyczna wykonała drewniane klocki dla dzieci z “Motinos ir Vaiko Namai” (z lit. “Dom Matki i Dziecka) w Wilnie. Po pysznej kolacji odbył się koncert z udziałem utalentowanej młodzieży z Solecznik, tworzącej zespół “Strange but Capable”. Po rozgrzaniu publiczności popularną muzyką młodzieżową na scenie wystąpił zespół “Full Power Spirit” – katoliccy raperzy Mirek i Marek, którzy przyjechali z Polski, aby w rytmie hip-hop’u przekazać wartościową treść dla młodzieży. Dzień skończył się Całonocnym Czuwaniem w kościele. Młodzi mieli okazję adorować Najświętszy Sakrament, skorzystać z Sakramentu Spowiedzi. 

W niedzielę, po sycącym śniadaniu i jutrzni, “Full Power Spirit” wygłosił prawie 2 godz. konferencję pt. “Znajdź pomysł na siebie”. Po tym odbyła się nauka flashmobu, czemu też dopisała słoneczna pogoda. Wydarzenie zakończyło się Eucharystią z parafianami. 

 

Galeria zdjęć:

fot. Karina Meczkowska 

 

Transmisje LIVE oraz relacje z wydarzenia można obejrzeć na fanpage Facebooku: 

https://www.facebook.com/KDMlitwa

 

Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Koordynator projektu