Tylko prawdziwa historia – historyczne spotkania dla młodzieży 2022


W dniach 27-28 października na Wileńszczyźnie odbyły się spotkania historyczne dla młodzieży pt. „Tylko prawdziwa historia” zorganizowane przez naszą Fundację.
Uczniowie klas starszych Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach oraz uczniowie Gimnazjum św. Jana Bosko w Jałówce mieli okazję wysłuchać wykładów na temat losów Wileńszczyzny w latach 1939-1945, a także o Powstaniu Warszawskim, formowaniu Armii Wojska Polskiego oraz również mieli możliwość obejrzeć z bliska broń i ubiór powstańców, a także zapoznać się z materiałami archiwalnymi.
Spotkania poprowadzili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej zrzeszenia „Chrobry I” ze Zduńskiej Woli.
Uczniowie mogli się bliżej zapoznać z dziejami 23 Brasławskiej Brygady AK dowodzonej przez zduńskowolanina por. Mariana Kisielewicza „Ostrogę”. Historia ta w wyjątkowy sposób łączy Wileńszczyznę z regionem, z którego pochodzą prelegenci.
Także uczniowie się zapoznali z historią Batalionu AK „Chrobry I” oraz jego dowódcy kpt. Władysława Jachowicza „Konara”. Prelegenci wspomnieli również o mieszkańcach Wilna biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za bardzo miłe przyjęcie i zainteresowanie 🙂
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Koordynator projektu