,,Tylko prawdziwa historia”. Spotkania historyczne dla młodzieży


W dniach 28-29 października w Wilnie odbyły się spotkania historyczne dla młodzieży pt. „Tylko prawdziwa historia” zorganizowane przez Fundację Wileńszczyzna (lt. Vilniaus krašto fondas).

Uczniowie klas starszych Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, Gimnazjum św. Jana Bosko w Jałówce oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie mieli możliwość wysłuchać wykładów na temat losów Wileńszczyzny w latach 1939-1945, o Powstaniu Warszawskim, formowaniu Armii Wojska Polskiego czy też obejrzeć z bliska broń i ubiór powstańców.

Spotkania poprowadzili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Warszawy.

Prelegenci skupili się na 23 Brasławskiej Brygadzie AK Okręgu Wilno, dowodzonej podczas Akcji „Burza” przez zduńskowolanina mjr. Mariana Kisielewicza „Ostrogę”. Opowiedzieli także szczegółowo o Batalionie AK „Chrobry I” podczas Powstania Warszawskiego oraz o Wojsku Polskim na Wschodzie w latach 1943-1945.

Zostały również przedstawione bohaterskie czyny kilku polskich żołnierzy, takich jak np. kapitan Jachowicz „Konar” i bracia Kisielewicze, co niewątpliwie posłuży inspiracją dla młodzieży do bycia odważnym i odpowiedzialnym człowiekiem także w dzisiejszym świecie.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Wartość dofinansowania: 5 900,00 PLN

Całkowita wartość zadania: 5 906,20 PLN

Koordynator projektu